Ortodonție pediatrică · Tia Dent Clinic Iași

Ortodonție pentru copii în Iași: când este utilă evaluarea?

Evaluarea ortodontică nu înseamnă automat că un copil va primi aparat imediat. Uneori este recomandată doar monitorizarea. În alte situații, o intervenție la momentul potrivit poate ghida dezvoltarea maxilarelor, poate corecta un obicei sau poate crea spațiu pentru erupția dinților.

  • Evaluare ≠ aparat imediat
  • Consultație 250 RON
  • Plan după diagnostic

Informațiile de mai jos sunt generale și nu înlocuiesc evaluarea medicală individuală.

Observații

Ce semne pot observa părinții?

Model al dinților anteriori superiori cu înghesuire ușoară și un incisiv lateral rotat.
  • Mușcătură inversă sau dinți care nu se întâlnesc corect
  • Înghesuire ori lipsa spațiului
  • Dinți frontali foarte proeminenți
  • Respirație orală sau buze care nu se închid ușor
  • Pierderea precoce sau întârziată a dinților de lapte
  • Sugerea degetului, interpunerea limbii ori alte obiceiuri persistente
  • Asimetrie sau deviere la închiderea gurii

Un semn nu stabilește singur necesitatea tratamentului.

Moment

Când mergem la ortodont?

Model al unei arcade superioare de lapte, cu zece dinți și spațieri fiziologice discrete.

O evaluare poate fi utilă când dentistul sau părintele observă un semn, chiar dacă nu au erupt toți dinții permanenți. Momentul tratamentului este diferit de momentul evaluării.

Pentru îngrijirea dentară generală a copilului, vezi pagina de stomatologie pediatrică. Evaluarea ortodontică rămâne o consultație separată, la medicul ortodont. Contextul general este pe pagina de ortodonție în Iași.

Ce se întâmplă la consultație?

Ortodontul analizează dinții, mușcătura, dezvoltarea maxilarelor și obiceiurile. Pot fi necesare fotografii, modele sau scanări și investigații radiologice justificate.

Consultația cu model/studiu ortodontic este 250 RON, conform listei actualizate.

Decizie

Monitorizare sau tratament?

Unele probleme sunt urmărite periodic până la etapa potrivită. Tratamentul timpuriu este rezervat situațiilor în care există un obiectiv clar, nu aplicat preventiv tuturor copiilor.

Monitorizare

Când dezvoltarea poate fi urmărită în siguranță, copilul revine la controale până la momentul potrivit pentru o decizie de tratament.

Tratament timpuriu

Este luat în calcul doar când există un obiectiv clar: ghidarea maxilarelor, corectarea unui obicei sau crearea de spațiu pentru erupție.

Opțiuni

Ce dispozitive pot fi recomandate?

Indicația și disponibilitatea se confirmă la consultație. Tipurile și tarifele pe arcadă sunt detaliate pe pagina aparat dentar: tipuri și prețuri.

01

Aparat mobil

Model de aparat ortodontic mobil, cu placă acrilică, arc vestibular și croșete.

Utilizat în anumite etape, cu rezultat dependent de purtare și de monitorizare.

1.500 RON

02

Disjunctor

Disjunctor palatal fix, cu șurub central, patru brațe și inele de ancorare pe dinții posteriori.

Dispozitiv distinct, indicat pentru anumite obiective de dezvoltare a maxilarului.

1.700 RON

03

Aparat fix metalic

Model al celor șase dinți anteriori superiori cu bracketuri metalice și arc ortodontic.

Opțiune frecventă când tratamentul fix este indicat. Prețul este pe arcadă.

2.200 RON/arcadă

04

Aparat din safir

Model al celor șase dinți anteriori superiori cu bracketuri estetice și arc ortodontic.

Poate fi discutat în cazurile și la vârsta potrivite, ținând cont de estetică, igienă și cost.

05

Alte dispozitive

Gutieră transparentă de contenție, prezentată separat de modelul dentar.

Alte dispozitive ortodontice pot fi recomandate dacă sunt disponibile și indicate după diagnostic.

Familie

Cooperarea copilului

Aparatele mobile și igiena cer participare zilnică. Un plan realist ține cont de vârstă, maturitate și sprijinul familiei.

Igiena în timpul tratamentului

Brackeții și dispozitivele rețin biofilm. Copilul are nevoie de demonstrații practice, instrumente potrivite și controale preventive.

Tarife orientative

Prețuri orientative

Consultația cu model/studiu ortodontic este 250 RON. Indicația și devizul se stabilesc individual.

Serviciu Tarif orientativ
Consultație cu model/studiu ortodontic250 RON
Aparat mobil1.500 RON
Disjunctor1.700 RON
Aparat fix metalic2.200 RON/arcadă

Devizul final se stabilește după consultație și planul de tratament.

Înainte de vizită

Cum pregătești copilul?

  • Explică vizita simplu, fără povești despre durere.
  • Nu promite că „nu se face nimic”.
  • Notează întrebările și obiceiurile observate.
  • Adu investigațiile anterioare, dacă există.

O primă discuție calmă ajută echipa să creeze o experiență predictibilă.

FAQ

Întrebări frecvente

La ce vârstă mergem la ortodont?

Când există un semn sau o recomandare. Evaluarea poate preceda tratamentul cu câțiva ani.

Dinții de lapte se îndreaptă?

Obiectivul poate viza maxilarele, spațiul sau obiceiurile, nu doar alinierea dinților de lapte.

Este necesar aparatul dacă nu au erupt toți dinții?

Uneori da, dar numai pentru indicații clare. În multe cazuri se preferă monitorizarea.

Cât durează tratamentul?

Depinde de obiectiv, aparat, creștere și cooperare. Calendarul se stabilește după diagnostic.

Consultația doare?

Evaluarea clinică este, de regulă, neinvazivă. Investigațiile și pașii sunt explicați copilului.

Următorul pas

Programează o evaluare

Programează o evaluare ortodontică pediatrică la Tia Dent Iași. Echipa explică dacă este nevoie de monitorizare sau de un plan de tratament.

Tia Dent Clinic

Contact rapid

Echipa Tia Dent te ajută să programezi o evaluare ortodontică pentru copil.

Informațiile de pe această pagină au rol educațional și nu înlocuiesc consultația, investigațiile și recomandările medicale individuale.